Rycerze Kolumba

2 października 1881 r. mała grupa mężczyzn spotkała się w piwnicy kościoła Najśw. Maryi Panny na Alei Hilhouse w New Hawen w stanie Connecticut. Z inicjatywy proboszcza 29­letniego ks. Michaela Mc Givneya mężczyźni ci założyli stowarzyszenie bratnie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią. Znajdowali oni siłę w solidarności, poczucie bezpieczeństwa w jednomyślności i wspólnemu oddaniu się świętej sprawie; przysięgli bronić swojej ojczyzny, rodziny, wiary. Łączył ich ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do nowego świata. Osiągnęli swój cel, gdy 29 marca 1882 r. została zalegalizowana organizacja Rycerzy Kolumba.

W maju 2012 r. powstała nowa Rada, jedna z wielu w Polsce przy parafii św. Wawrzyńca w Wodzisławiu Śl. 16 grudnia 2012 r. w kościele św. Anioła Stróża w Gorzycach w odpowiedzi na zaproszenie ks. Proboszcza odbyła się prowadzona przez braci Rycerzy z Wodzisławia Śl. Niedziela Rycerska w Gorzycach. W tym dniu 5 parafian postanowiło przystąpić do tegoż zakonu. 13 stycznia 2013 r. obraz Matki Bożej z Guadalupe uroczyście został wniesiony na ramionach nowo nominowanych braci Rycerzy Kolumba z Gorzyc. Celem i myślą, która nam Rycerzom Kolumba przewodzi, jest modlitwa i praca na rzecz naszej parafii i Kościoła Powszechnego.

Pierwszymi Rycerzami Kolumba z Gorzyc są:
Henryk Dudek, Damian Jona, Michał Potysz, Andrzej Wawrzyńczyk, Henryk Wysłucha, ks. Stefan Stebel.